Õpiränne Berliini Spandau Rahvaülikooli

Tartu Rahvaülikooli delegatsioon osales 21. – 23. mail Erasmus+ projektis, mille käigus külastati Spandau Rahvaülikooli Berliinis. 

VHS Berlin Spandau. Andra Jelle, Greta Tamošiunaite, Katrin Ojaveer, Yanni Hrysicos, Terje Eha, Terje Kruusimaa, Gunnel Koba ja Eva Krivonogova.

Nelja intensiivse päeva jooksul tutvus eesti delegatsioon Saksamaa ja Berliini täiskasvanuhariduse aluste, õppekorralduspõhimõtete ja peamiste eesmärkidega. Lisaks sellele arutleti koos Saksamaa ja Eesti täiskasvanuhariduse sarnasuste ja erinevuste üle. Ühine mõttevahetus oli viljakas ning võimaldas kriitiliselt hinnata mõlema riigi süsteemide tugevusi ja nõrkusi. 

Silke Oemus – saksa keel võõrkeelena programmijuht, Tim Opitz – Berliini Haridusministeerium, Marion Altendorf – VHS Spandau direktor

Samuti demonstreerisid võõrustajaid rahvaülikoolis kasutusel olevaid infotehnoloogilisi lahendusi, sealhulgas ka hübriidõppe läbiviimseks kasutusel olevat tehnikat. Meie õpetajad osalesid ka näidistunnis ja said proovida õpitegevusi, mis on välja töötatud just hübriidõppe tundides kasutamiseks. 

Thomas Mochalski – meediajuht, VHS Berlin Spandau

Õpirände peamine fookus oli riigikeele õpetamisel sisserändajatele ja vähese kirjaoskusega täiskasvanutele. Tartu Rahvaülikooli õpetajad osalesid vaatlejatena erinevate õpetajate poolt läbi viidud A1- B1 taseme keeletundides ning tutvusid sihtgrupile välja töötatud õppematerjalidega.

Pärast õppetundide vaatlusi toimunud kohtumisel oli saksa ja eesti õpetajatel võimalik omavahel suhelda ja kogemusi vahetada. Mõttevahetuse käigus selgus, et eesti ja saksa kolleegide töös on palju kokkupuutepunkte.  

Innukad keeleõppijad

Mis puudutab sisserändajate keeleoskuse arendamist, siis eristub Saksamaa paljudest teistest riikidest süsteemiga, kus riigikeele oskuseta inimesed suunatakse individuaalsele nõustamisele, mille järel leitakse neile koht sobival keelekoolitusel ning antakse vähemalt aasta, et uue keele- ja kultuuriruumiga kohaneda. Alles pärast seda aidatakse neil tööturule siseneda. 

Meile avaldas igatahes muljet, kui kaugele on vaid mõned kuud tagasi kirjaoskamatutele inimestele suunatud kursust alustanud osalejad oma keele- ja kirjaoskusega jõudnud ning millise innuga nad tundidest osa võtsid. 

Samuti ilmnes, et tihedalt väljaarendatud rahvaülikoolide võrgustik saab rahastust nii riigilt kui ka kohalikelt omavalitsustelt ning elanikele igakülgse eneseharimise võimaldamist peetakse Saksamaal väga oluliseks.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et õpiränne Berliini oli edukas ja silmaringi laiendav. Õpetajad naasid Eestisse uute kogemustega ning ideedega, kuidas muuta õppetöö Tartu Rahvaülikoolis mitmekesisemaks ja tõhusamaks.  

Täname:  Tim Opitz – Berliini Haridusministeerium, Marion Altendorf – VHS Spandau direktor, Silke Oemus –  saksa keel võõrkeelena programmijuht, Vanessa Pinn – võõrkeelte programmijuht, Dr. Kristina Schmidt-Köhnlein – kutseõppe programmijuht, Thomas Mochalski – meediajuht ja kõiki VHS Spandau kooli õpetajaid, kes meid lahkelt vastu võtsid ja oma koolikogemust tutvustasid. Aitäh Erasmus+ programmile!

Autorid: Andra Jelle, Greta Tamošiunaite

Liitu uudiskirjaga

Kodulehe tegemine - Vulpes Digital Vulpes Digital