Maaria ja raamatute köitmine

Aasta oli 2011, kui tegin Tartu rahvaülikoolis oma esimese märkmiku, mis nägi välja nagu päris. Köitmiskursusel avanes minu jaoks uus ja põnev maailm ning nüüd kuus aastat hiljem on minu huvist paberimaailma ja köitmise vastu isegi väike ettevõtmine välja kasvanud.

Peale kunstiõpinguid Tartu Kunstigümnaasiumis jätkusid minu õpingud keskkonnakaitse erialal, hiljem sidusin ennast tööga ülikoolis. Samas püsis minus soov leida loomingulisi väljakutseid, kuigi oma lemmikkunstiliiki ma alles otsisin. Rõõmus äratundmise hetk saabus, kui leidsin raamatupoe võõrkeelse kirjanduse letilt raamatu, mis lubas samm-sammult õpetada kodus käepäraste vahenditega köitmise kunsti. Alustasin vaikselt uue põneva hobiga tegelemist, kuid samal ajal hoidsin silmad lahti sobivate kursuste osas. Minu õnn oli sattuda rahvaülikooli Maila Käose juhendatud innovaatilise raamatuköite kursusele.

Kursus vastas algusest peale minu ootustele, sest õppisime seda, mida raamatutes tihti ei räägita – materjalide omadustega arvestamist ja õigete töövõtete kasutamist. Kursusel tutvusime erinevate köitmistehnikatega ja juba siis tekkis ideid, kuidas ja mida kõike saaks kaante vahele köita: joonistusi, räbalaks loetud lapsepõlveraamatuid, retsepte, mälestusi jms. Kursuse lõpuks valmisid kursuslastel väga omanäolised innovaatilised köited, kuid lisaks olime saanud hulgaliselt nippe ja teadmisi – valmis ise omal käel uusi asju katsetama. Poolteist aastat hiljem panin ennast taas Maila juhendatud kursusele kirja. Seekord valmisid isetehtud albumid, kuid muuhulgas õppisime pabermassist paberi tegemist ja ilukirjas kirjutamist. Maila on väga innustav õpetaja ja tema läbiviidud kursused on justkui loodud õppija jaoks, kes ennast otsib ja inspireerimist vajab. Kursusel tekkinud hea kontakt on mind julgustanud Maila käest ka hiljem nõu ja abi küsima.

Endasse tehtud investeeringud ei lase ennast unustada ning sunnivad õigel hetkel tegutsema. Minu õige hetk saabus viis aastat hiljem, kui koos õega teineteist täiendades jõudsime päris enda väljamõeldud retseptimärkmikuni ja sealt edasi märkmikubrändini Paperminds.

Soovitan kindlasti kõigil võtta ja anda endale aega uute asjade õppimiseks. Õppima tulemine võib olla seotud eneseväljenduse või hobiga, kuid sellest võib kasvada välja ka midagi palju enamat. Rahvaülikooli kursustel jään aga edaspidigi silma peal hoidma. Õppida võiks veel mõndagi – siiditrükki, paberi dekoreerimise tehnikaid, köidete restaureerimist ja palju muud huvitavat.

Maaria Semm