15.08.1939 – 17.04.2022
Lahkunud on Reino Lemmetyinen, sõpradele “Reiska”. Sihtasutuse Tartu Rahvaülikool üks asutaja, pikaaegne nõukogu liige, Tartu ja Turu linnadevahelise koostöö ja sõprussidemete looja ja hoidja, Tartu linna medali ja Maarjamäe Risti teenetemedali kavaler, vabahariduse edendaja ja rahvaülikooli eestseisja. Reiska ise ütles, et tal on justkui kaks kodulinna: Turu ja Tartu.
Reino Lemmetyinen töötas aastakümneid Turu Tööliste Haridusliidu (Turun Työväen Sivistysliitto) tegevsekretärina ja oli tunnustatud koolitaja Soomes. Ta andis alates 1994. aastast hindamatu panuse Tartu Rahvaülikooli arengusse põhjala täiskasvanuhariduse kontseptsiooni ja põhimõtete sissetoojana.
Reiska kirjeldas sõprussidemete algust rahvaülikooliga nii:
“Sain telefonikõne töökaaslaselt Helsingist: „On Sul, Reiska, pass korras ja kas tahad Tartus ära käia?“ Pikemalt mõtlemata vastasin, et on küll korras ja olen valmis minema. Olen uuteks väljakutseteks ja tegemisteks alati valmis olnud. Olen nende päevade kohta kasutanud väljendit „kosjasõit“. Tegin Mairele ettepaneku hakata koostööd tegema Turu TSL-i (Töötajate Haridusliit) Turu keskusega. Maire võttis „kosjad“ vastu ja sealt saigi alguse pikaaegne koostöö.”
Ta andis arusaamist, julgust ja demokraatlikku mõtlemist vabahariduse (täiskasvanuhariduse) mõtestamisele ja arendamisele. Reiska oli teejuhiks Soome rahvaülikoolidesse, kust kujunes meie arusaamine täiskasvanuharidusest, vabaharidusest ja rahvaülikoolist Eestis.
2001. aastal asutati sihtasutus Tartu Rahvaülikool, mille üheks idee autoriks oli Reiska. Sündis sihtasutus, mille asutajad olid Turu linna Täiskasvanute Koolituskeskus (AKK), Tartu Linn ja Tartu Kultuuriülikooli Selts. Liialdamata võib öelda, et Reino Lemmetyinen oli inimene, kelleta Tartu Rahvaülikooli elu ja tegemised oleksid olnud kindlasti täiesti teistsugused.
Reiska neli teesi, mis saatsid teda eluteel:
– Kui mina aitan sind ja sina aitad mind, siis saame hakkama.
– Selles majas töötades ei pea olema hull, kuid sellest on tohutult abi.
– Targad hoiavad maailma püsti, aga hullud viivad seda edasi.
– Sõpra ei hüljata.
Tartu Rahvaülikool on Reiskalt õppinud demokraatlikku töökultuuri, asjaajamist, inimestest lugupidamist, sest selline oli Soome ühiskond. Võib-olla oldi omal ajal seetõttu teistest pisut ees.
Reiska tegi Tartu Rahvaülikoolile pidevat reklaami Soome rahvaülikoolides, külastas Eestis kõrgeid ametnikke. Ta aina rääkis rahvaülikoolist, hoidis seda “pildil” ja võis mõnele ametnikule tüütugi tunduda, aga ta saavutas oma eesmärgi ja selline oli soome stiil.
Ta oli alati toeks oma rikkaliku kogemuste pagasiga ning julgustas rasketel aegadel mitte alla andma. Samuti oli tähtis tema poolt osutatud materiaalne abi. Reiska oli veendunult vabahariduse usku. Ta uskus Tartu Rahvaülikooli.
Reino Lemmetyinen oli inimesena väga soe ja hooliv, tema tegevus oli alati omakasupüüdmatu ja väga aus. Ta oli suurepärane inimene.
Reino Lemmetyisele andis 2009. aastal Tartu linna medali üle linnapea Urmas Kruuse. 2014. aastal määras president Toomas Hendrik Ilves Reiskale Maarjamaa Risti V klassi teenetemärgi.
Mõni sõna jääb ikka veel
kirja panemata
hoian neid igaviku tarvis– Indrek Hirv
Jääme Sind tänutundes mälestama.
Tartu Rahvaülikooli pere