Rahastaja: Programm Erasmus+
Projekti periood: 31/12/2022 – 29/06/2024
Projekti eesmärgid on
• meeskonna ja õpetajate kompetentside tõstmine koolituste kvaliteedi tagamisel (sh veebiõppe – õppeplaani tegemine veebikoolituste jaoks, digilahenduste konstruktiivne kasutamine, kvaliteedi kriteeriumite väljatöötamine).
• meeskonna ja õpetajate kompetentside tõstmine erinevate sihtgruppide (vähemate võimalustega, erivajadustega, muukeelsete, vanemaealiste jt) vajadustele vastamiseks koolituste planeerimisel, motiveerimisel, koolitajate ettevalmistamisel ja tulemuste hindamisel.
Lisaks konkreetsete kompetentside arendamisele soovime ka meeskonna ja õpetajate hulgas tuletada meelde vabahariduse väärtuslikkust ja seada inspireerivaid tulevikusihte. See võimaldab meil edasi töötada motiveeritult, loovalt ja pakkuda õppijale väärtuslikke enesearengu võimalusi.
Plaanime teha töövarjutust Taani, Saksamaa ja Austria rahvaülikoolides, mis sarnanevad meie rahvaülikoolile. Kokku osaleb 30 meeskonna liiget ja õpetajat. Aruteludes koolide personaliga ja tegevuste vaatluses tutvume jätkusuutlike vabahariduse praktikatega, meeskonna ja õpetajate õpetamise filosoofiaga, õpetamise meetoditega ja töökorraldusega sh veebikoolituste, erinevate sihtgruppide kaasamisega, koolituste teemadega erinevatele sihtgruppidele, kvaliteedi hindamise ja arendamisega.
Kopenhaagenis
2023.a juunis saime tuttavaks Taani rahvaülikooli filosoofia ja praktilise korraldusega. Lisaks õppetöö sisu ja kvaliteedi arendamisega tutvumisele saime ka teadmisi kuidas nemad huvikaitset teevad. Leidsime paljudes aspektides ühisjooni ja kogemuste jagamine oli kahepoolne. Inspireeriv oli ka näha kuidas nad korraldavad üritusi, et erinevaid sihtgruppe kokku tuua ning kogukonda rahvaülikooli töösse kaasata. Muidugi saime unistustele kütet, kui vaatasime nende suurepäraseid õpperuume, saale, õppevahendeid.
Viinis
2024. aasta aprillis sõitsid kümme Tartu Rahvaülikooli kunstiõpetajat Austriasse, et külastada Erasmus+ õpirände raames erinevat loovusõpet Austria Rahvaülikoolide Liidu (Verband Österreichischer Volkshochschulen – VÖV) liikmete näol. Külastasime nii tunde kui rääkisime loovusõpetajate, koolitusjuhtide ja koolidirektoritega. Meid saatev VÖV tutvustas kõrvale Austria täiskasvanuhariduse süsteemi, koostööd föderaalse, liidumaa ja kohaliku tasandiga.
Kunsti- jm loovusõpet nägime Viini rahvaülikoolides Die Kunst VHS ja VHS Alsergrund ning Linzi rahvaülikoolis VHS Linz Wissensturm ning tutvusime nende kunsti õpetamise põhimõtetega. Üldised tegutsemispõhimõtted on meil sarnased, varustus ja ruumid neil iseenesest mõistetavalt paremad, kuid huvitavaid jooni tuli ka õpetatavate teemade populaarsuse võrdlusest ja õpetajate olemasolust. Nii on neil näiteks õpetajate põud kirjakunsti ja lilleseade osas ja seetõttu sellise õppe pakkumine vähene, aga samas erisugused digitaalõpped regulaarsemad kui meil. Väga huvitav ja hariv oli VHS Alsergrundi kogemus kunsti kasutamisest keeleõppes vähese või puuduva kirjaoskusega naistele ning VHS Kunsti aastakümneid koos käivad maaliõppijad.
Berliinis
2024.a maikuus külastas rühm Tartu Rahvaülikooli keeleõpetajaid ja koolitusjuhte Erasmus+ õpirändeprojekti ‘Erinevate sihtgruppide kaasamine ja kvaliteetne (veebi)õpe rahvaülikoolis’ raames Berliinis asuva Harri-Reinert-Volkshochschule Spandau (VHS Spandau) rahvaülikooli. Selle õpirände peamine eesmärki oli uurida, kuidas õpetatakse saksa keelt uusimmigrantidele ja vähese formaalharidusega õppijatele ning tutvuda ka veebiõppe koolituste meetoditega.
Tutvusime kooli ja selle juhtkonnaga, saime huvitavat infot täiskasvanuhariduse süsteemi ja korralduse kohta Saksamaal, ning saksa kui riigikeele õppe võimalustest immigrantidele ja põgenikele Berliinis. Meil oli võimalus saksa ja inglise keele tunde ka ise vaatlema minna.
Lähem info: projektijuht, Ingrid Leinus (kuni veebruar 2024.a.), Katrin Ojaveer, katrin@rahvaylikool.ee