Egiptuse sinisest kvartsmassist pisiesemete valmistamine Uus!

01.12.2022
N kell 14-16.15
Vaksali 7, Tartu
Eva Krivonogova

Pisiesemete meisterdamiseks kasutatakse savi asemel Egiptuse pastat ehk kvartsmassi. Egiptuse pasta pole ei klaas ega keraamika. Selle koostis sarnaneb küll klaasi omaga, aga vormimismeetodid pärinevad pigem keraamikast, aga samas on ta vähese plastilisusega, seega ei sobi suurte esemete loomiseks. Sobib suurepäraselt väikeesemete valmistamiseks ja kipsvormide abil vormimiseks.

Egiptuse pasta ehk kvartskeraamika ja (enne põletust) kvartsmass on peamiselt peeneks jahvatatud kvartsist koosnev keraamiline mass, mis on kokku sulatatud väikese koguse leelise ja lubjaga ning mida katab klaasjas leelisglasuuri kiht. Egiptuse pasta, viimati vaadatud: 14. juuni 2022.

Teemad

• massi tutvustamine
  • pisiplastika, ehte või amuleti valmistamine

Kvartsmass glasuurib ennast ise - sooda kristalliseerub kuivamise käigus massi pinnale ning sulab ahjus glasuuriks. Tooni massile annab lisatud pigment või oksiid.

pisiesemed valmisid keraamikaõpetajatel KUMU õppepäeval

Ajalugu

Varaseimad kvartskeraamikast esemete leiud pärinevad Tell Arpachiyahist 6. at eKr. Kuid need on erandlikud leiud. Palju enam kvartskeraamikast esemeid on leitud 5. aastatuhande teisest poolest kuni 4. aastatuhande keskpaigani eKr mitmetest kohtadest nii Põhja- kui ka Lõuna-Mesopotaamiast. Hilisemast ajast on kvartskeraamika leiud Mesopotaamias juba tavapärased.

Vana-Egiptuses hakati kvartskeraamikat valmistama 3. aastatuhandel eKr. Abydosest on leitud Vana Riigi ajast pärinev töökoda ning selle alalt kvartskeraamikast helmeid ja amulette.

Oletatavalt püüti jäljendada tol ajal eriti oluliseks peetud vääriskive türkiisi ja lasuriiti. Kivide värvusest lähtuvalt varieerusid ka kvartsmassist valmistatud esemete toonid rohelisest siniseni.

Kvartskeraamilised esemed olid levinud nii alam- kui ka ülemklassi kuuluva rahva hulgas. Seda kasutati palju väikeste esemete nagu helmeste, amulettide jm ehete ning kujukeste valmistamiseks. Enim erikujulisi (eriti skarabeusekujulisi) amulette ja ušebti figuure (hauapanuseks kaasa pandud teenijate kujukesed) on samuti kvartskeraamikast. Karikaid, kausse ja seinaplaate valmistati pigem templite tarvis.

Kvartskeraamika oli Vana-Egiptuses oluline ekspordiartikkel, aga seda valmistati ka paljudes paikades kohapeal (Mesopotaamiast kuni Rooma-aegse Šotimaani). Egiptuse pasta, viimati vaadatud: 14. juuni 2022.

pisiesemed valmisid keraamikaõpetajatel KUMU õppepäeval

Kodulehe tegemine - Vulpes Digital Vulpes Digital