Inglise keele kesktase B1: grupp 2 Uus!

Õppetöö toimub B1 tasemel. Kursus sobib neile, kes meie kodulehel olevat B1-B2 keeletesti tehes said 16-35 punkti. Õppe kogumaht on 55 tundi (sh 40 tundi auditoorset tööd ja 15 tundi iseseisvat tööd). Kui kontaktõppele kehtestatakse piirangud, toimub õpe veebis. Jätkajatele soodushind.

11.09 - 18.12.2020
R 10.30-12.30
Ruth Jõgi

Kursuse hind sisaldab originaalõpikut.

Õppematerjal

"New English File. Intermediate."

Õppe sisu

LESSON 1.

A Mood Food.
Food and eating. Cooking. Restaurants. Present simple and Continuous. Action and non-action verbs. Short and long vowel sounds.

B Family life.
Family. Personality. Birth order. Younger brother or only child. Future forms Present Continuous/going to/will/won`t. Sentence and word stress. Adjective endings.

Practical English. Meeting the parents.

LESSON 2

A Spend or save?

Money and business. Are you a spender or a saver? Present perfect and past simple.

B Changing lives.

How long have you …. ? Challenge. Strong adjectives: exhausted, amazed etc . Present perfect + for/since. Present perfect continuous.

Revise and Check 1 & 2.

LESSON 3

A Race across London.

Transport. Top Gear Challenge. Comparatives and superlatives.

B Stereotypes - or are they?

Men and women: stereotypes or true? Who`s the most talkative? Article a/an/the/no article; adjectives + prepositions.

Practical English A difficult celebrity.

Iseseisev töö aitab eelkõige korrata ja kinnistada tunnis läbivõetut – õppida sõnavara, lugeda tekste või teha harjutusi.