Kuidas suunata andekaid lapsi? Uus!

Psühholoog Ene Raid tutvustab koolitusel andekuse avaldumise toetamise ja arendamise võimalusi. Kas lapse andekust on võimalik ka ületoetada? Sellele kursusele ootame inimesi, kes tunnetavad, et nad kas on või tulevikus võivad olla lastele toetavad juhendajad - vanemad, vanavanemad, lastega töötajad.

E kell 13.00-16.15
Ene Raid

Iga inimene omab kaasasündinud andekust. Andekuse avaldumine on seotud kõrgemate üldiste vaimsete võimete, erivõimete, loovuse, pühendumuse ja motivatsiooniga (Renzulli-Mönksi mudel).

Andekuse avaldumine saab võimalikuks, kui inimene puutub kokku huvipakkuva teema ja tegevusega ning vanuseliselt võib see toimuda sünnist kuni surmani. On suurepärane, kui me oleme teadlikud andekuse teoreetilisest poolest, aga sama vajalikuks osutub keskkondlik praktiline toetav pool.

Laste puhul on antud teema keerukam, kuna ületoetamise või alatoetamise puhul võib andekus jääda realiseerimata. Mõnikord arvatakse, et andekust realiseeritakse igal juhul olenemata tingimustest. Siinkohal tasub olla ettevaatlik, sest kui uurida inimeste lugusid, kes on saanud oma andekust realiseerida, siis väga sageli on rõhutatud lisaks sobivaid olusid, keskkonnatingimusi ning toetavaid juhendajaid.

Koolituse teemad

1. Andekuse realiseerimise toetamine ja juhendamine, samuti arutleme, mis on üle- ja alatoetamine.
  2. Kuidas toetada loovuse arendamist juhendajana? Jäävus ja juurdekasvu teooria, loov mõtlemine, baas loominguks.
  3. Isiksusliku kasvu toetamine. Enesehinnang, suhtumine, motivatsioon, täiuslikkus, saavutus, ärevus.

Koolituse metoodika

Miniloengud ja ühisarutelud.