Inglise keele kesktase B1: kesktase B1.1 grupp 1

Kursuse lõpuks saavutatakse B1.1 tase. Kursus sobib neile, kes meie kodulehel olevat B1-B2 keeletesti tehes said 16-35 punkti.

17.01 - 22.04.2019
N 17.00-18.30
Irene Laur

Kursuse hind sisaldab originaalõpikut. Kursusetasule käibemaksu ei lisandu. Jätkajatele soodushind.

Õppematerjal

"New English File. Intermediate."

Õppe sisu

LESSON 3

A Race across London.

Transport. Top Gear Challenge. Comparatives and superlatives.

B Stereotypes - or are they?

Men and women: stereotypes or true? Who`s the most talkative? Article a/an/the/no article; adjectives + prepositions.

Practical English A difficult celebrity.

LESSON 4

A Failure and success.Speaking other languages.Tips for learning English. Can/could/be able to; reflexive pronouns; -ed/-ing adjectives.

B Modern manners?You and your phone. The difference between Russian and British manners. Mother-in-law and daughter in law.Must/have to/should; should/have.

Revise and Check 3 & 4.

Iseseisev töö aitab eelkõige korrata ja kinnistada tunnis läbivõetut – õppida sõnavara, lugeda tekste või teha harjutusi. Õpiku juurde kuuluv iTutor DVD-Rom aitavab tunnis õpitut korrata ja kinnistada.