TARTU FOLK HIGH SCHOOL / TARTU RAHVAÜLIKOOL

Tartu Folk High School aims to implement the idea of lifelong learning and welcomes adults of all ages. Our school is open to all who wish to develop their talents, refresh their knowledge, or learn something new in order to cope with life. We offer various possibilities for self-improvement that are connected with work or leisure time. In addition to training, we organise cultural events, exhibitions, and concerts. We also host summer schools in beautiful places in the Estonian countryside.

TFHS was established in 1987. During the first 14 years, it was known as Tartu Cultural University. In 2001 the Tartu Cultural University Association, Turku Adult Training Foundation, and Tartu City Government created the independent foundation, Tartu Folk High School.

Today TFHS is the biggest training centre in South Estonia. TFHS has been continuously developing a modern, professional adult training centre that provides high-quality continuing education to meet adult educational, cultural, social, and economic needs.

TFHS is a founder of the Folk High Schools Union, which is a member of the Estonian Non-Formal Adult Educational Association.

TFHS has participated in different local and international programmes (The European Social Fund, EU Lifelong Learning Programme, Central Baltic Interreg IV A Programme, etc.). Projects. More information about international co-operation, please contact Ena Drenkhan: ena@rahvaylikool.ee

Training courses

Instruction includes longer courses, one-day courses, or shorter lectures, which are taught either during the day or evening. Each year Tartu Folk High School teaches approximately 6000 students and 500 study groups.

Different fields in TFHS

• Language (17 different languages)
  • Arts
  • Flower arrangement and gardening

• Textile arts and handicraft

• Culture and music

• Health and beauty

• Psychology and self-development

Professional Training

• Project management

• Secretary training

• Entrepreneurship

• Computer classes

• Client servicer training

• Adult trainer training

• Babysitter training

• Floristry

• Tailoring

• Motivation and career training for job seekers and school dropouts

Courses for English speakers

About learning languages please contact Mairi Meizner mairi@rahvaylikool.ee

In many arts, handicraft, flower arrangement and other courses, where focus is on practical activities, some translation to English will make it possible to participate even without knowing the Estonian language.

To register for our courses please contact Kristiina 7361537 or kristiina@rahvaylikool.ee

MUSIC COURSES
About learning musical instruments (accordion, guitar, piano or flute) please contact Anneli anneli@rahvaylikool.ee
or call 7361540

Pepleri 4, Tartu 51003
Tel/fax: +372 736 1540
GSM: +372 523 3116

TFHS Arts Centre

Vaksali 7, Tartu 50410
Tel/fax: +372 736 1548
GSM: +372 5330 5205

info@rahvaylikool.ee

Vajame inglise ja vene keele õpetajaid!

Rahvaülikool ootab oma ridadesse juurde särasilmseid inglise ja vene keele õpetajaid! Kui Sa soovid ja oskad koolitada täiskasvanud inimesi, siis palun võta ühendust 736 1542 või mairi@rahvaylikool.ee. Kohtumiseni!

Liitu meie uudiskirjaga!

Liitun

Kevadnäitused Tartu Rahvaülikoolis

• EMÜ Spordimajas FOTONÄITUS, eksponeeritud Jaanus Järva juhendatud 2016. a suvekoolis ja fotokursusel valminud tööd (nähtav augusti lõpuni)
  • Rakveres, Art Cafe´s ÕLI-JA AKRÜÜLMAALIDE NÄITUS, eksponeeritud Robert Suvi maalikursuslaste tööd. (nähtav 28.3-30.4.2017) loe edasi...kliki "lähemalt"

Oluline info õppijale kelle kursused toimuvad meie Kunstikeskuses, Vaksali 7

Kolmapäevast (22.03) alates on Vaksali tänav Riia ja Tiigi tn vahelisel lõigul teetööde tõttu liikluseks suletud! Kogu tänav rekonstrueeritakse, ehitatakse välja kergliiklusteed ja hoopis uue ilme saab jaamahoone esine.
Lisainfo Tartu linna kodulehel

Tartu Rahvaülikooli suvekoolid 2017

Sel suvel toimuvad rahvaülikooli populaarsed suvekoolid juba 20. korda! Vali oma lemmik ja registreeri kohe.

Suvekoolid 28.06-2.07 Vormsi saarel:

Suvekoolid 11-14.07 Lääne-Virumaal Lammasmäe puhkekeskuses:

Kõik teated