Maalimine arvutis ehk digimaal

Digitaalne kunst on väga palju populaarsust kogunud. Kooliealistel on arvuti loomulik osa oma tegemistes, 50 + vanuses on digikunst aga meeldivaks hobiks ja oma loovuse väljendamiseks. Digitaalmaalimiseks kasutatakse enamasti puutetundlikku graafikalauda ning mõnda programmi, mis graafikalaua puutetundlikkust omakorda toetab, näiteks Photoshop.

Koolitusel tutvutakse digitaalse illustreerimisega ja juhendaja võrdleb digikunsti ning traditsioonilise kunsti erinevusi. Juhendaja Silver Kontus lõpetab sellel kevadel Tartu Kunstikooli, kuid digikunstiga on tegelenud juba 9 aastat.

Oodatud on noored, kellel on soov minna õppima arvutil kujundamise kunsti ning tahavad algoskuseid õppida professionaali juhendamisel. Veidi vanematele julgustuseks, et ka nemad saavad suurepäraselt hakkama. Marju Kreisi digimaalid https://www.facebook.com/marju.kreis/media_set?set=a.10208257791665128.100010814045627&type=3

Koolitusel osalejal on kaasas enda tehnika:

Juhendaja soovitused

Wacom Intuos või Wacom Bamboo graafikalauad kuid ka alternatiivid peaksid töötama. http://www.hinnavaatlus.ee/products/Varia/Digitaallauad/407553/

Osaleja arvutis võiks olla installeeritud Adobe Photoshop enne kursuse algust kui ei ole siis saab kohapeal ka peale panna. Photoshopi tasuta kasutamine kestab 30 päeva.

Teemad

Esimene tund

• Esmatutvus Photoshopiga. Programmi tööpõhimõtted. Kuidas kasutada tööriistu: pildikihid (layers), pintslite seaded (brush presets) jms, kuidas leida netist ja tõmmata alla erilisi pintsleid (custom brushes), läbipaistvuse (opacity) reguleerimine ja selle kasutamine digimaalimisel, pildi kihid (layerid) ning nende efektide kasutamine, gradient– ning eyedrop-tööriist jne.
  • Esimese digimaali alustamine, visandamisfaas, erinevad lähenemisviisid digimaalile. Esimeseks ülesandeks on portree maalimine.
  • Lasso tooli ja selektsioonide kasutamise õppimine ja digimaali kontrolli alla hoidmine.

Teine tund

• Eelmisel tunnil alustatud digimaali edasiarendamine. Juhendaja jälgib tööprotsessi ning jagab soovitusi töö kiiremaks sujumiseks. Tutvumine digimaali-alaste veebilehtede ja veebipõhiste juhistega, mis aitavad õpilasel end iseseisvalt arendada.

Kolmas tund

• Jätkub töö digimaali kallal. Täiendavalt antakse infot Photoshopi efektide, filtrite, tekstuuride jms kasutamise kohta. Photoshopile lisaks tutvustatakse alternatiivseid fototöötlus- ja digimaaliprogramme.

Neljas tund

• Jätkub töö digimaaliga. Kui see on valmis, saab alustada uut või proovida mõnd teistsugust tehnikat (näiteks suure läbipaistva pintsliga ettemaalimist ning sellele järgnevat detaillide lisamist). Värvide digitaalne segunemine, varjutamine jms. * Tutvustatakse olemasolevaid pintslikomplekte, antakse infot, kust leida sobilikke vahendeid erinevate spetsiifiliste lahenduste jaoks (näiteks pilvede või vee tegemiseks).

Viies tund

• Jätkub praktiline töö. Antakse täiendavaid soovitusi ja nõuandeid. Juttu tuleb ka tööprotsessi kiirendamisest süstemaatilise layerite nimetamiste, sorteerimise jms. abil.

Kuues tund

• Tööde ülevaatus ja tagasiside. Küsimused ja vastused.

juhendaja Silver Kontuse tööd